SORU: Doğum tarihim 27.11.1977. SSK’lı olarak işe başlama tarihim 01.01.2000, işten ayrılma tarihim 11.01.2012. Prim gün sayım 4331. Askerlikten muaf olduğum için askerlik yapmadım. SSK’lı ve/veya Bağ-Kur’lu olarak başka çalışmam yok. Şu anda çalışmıyorum. Hangi şartlarla, ne zaman emekli olabilirim?

Bundan sonra başka bir firmada SSK’lı veya kendi işimi kurarak Bağ-Kur’lu olarak çalışırsam, yatırılacak prim tutarları, emekli olduğumda elime geçecek maaş tutarında ne kadar etkili olacaktır? Bu konuda ben nasıl bir aksiyon alabilirim? Çünkü şu ana kadar yatırılan prim tutarlarım en üst seviyeden diye zannediyorum.

Son olarak, şu anda devlet desteğiyle de oldukça ön planda olan “Bireysel Emeklilik Sigortası” ile ilgili yukarıdaki bilgiler doğrultusunda tarafıma öneriniz nedir?

 

4/a (SSK) statüsünden 7000 prim günü ve 60 yaş veya 4500 prim günü, 25 yıl sigortalılık süresi ve 60 yaş şartlarıyla emekli olursunuz. 60 yaşınızı doldurduğunuzda 25 yıllık sigortalılık süreniz de dolmuş olacağından, 7000 prim günüyle emekli olabileceğiniz gibi 4500 prim günüyle de emekli olabilirsiniz.

Emekli aylığı hesaplamasında esas alınan parametrelerden biri ortalama aylık kazanç, diğeri ise aylık bağlama oranı. Prim gün sayısına göre hesaplanan aylık bağlama oranı, üzerinden prim ödenen kazanç tutarlarına göre hesaplanan ortalama aylık kazanç tutarıyla çarpılarak emekli aylığı hesaplanıyor. Primler ne kadar yüksek kazanç üzerinden ödenirse, emekli aylığı o oranda yüksek olur.

Bireysel emeklilik konusuna gelince; şuanda devlet, bireysel emeklilik sistemine yatırdığınız tutarın yüzde 25’i kadar katkı yapıyor. Devlet katkısı, asgari ücretin yüzde 25’i ile sınırlı olduğundan, asgari ücret tutarına kadar olan ödemelerde avantaj fazla. Yılda 10 bin lira sisteme yatırdığınızda devlette sizin adınıza 2 bin 500 lira katkı yapıyor. Hiçbir yatırım aracı yüzde 25 garanti getiri sağlamıyor.